Közösségi Facilitátor Képzés ismertetője

MODULÁRIS KÉPZÉS

Az Ariadné műhely azt a célt tűzte ki maga elé, hogy segítse a közösségekben a vezetésfejlesztést, és különösen az emberi kapcsolatokra is figyelő, a közösségben inkább a feminin energiákat erősítő természetes vezetést. Ezzel segítve a közösségek vezetőit, hogy egyre jobban be tudják tölteni szerepüket.

Miért Ariadné műhely?

Minótaurosz labirintusa maga az élet, amiben ha nincs tudatosság, csak céltalanul bolyongunk. Ebben a történetben Ariadné királylány lehet a lélek, a belső hangunk, ami által képesek lehetünk az életünk értelmét megtalálni. Thészeusz az értelmes, másokat segítő, szolgáló élet szimbóluma. Ariadné fonala pedig az a belső vezérfonal, ami képes minket egy tudatosabb, közösségibb élet felé vezetni.

A probléma, aminek a megoldására a műhelyt szervezzük

Fejlesztői tapasztalatunk, hogy a közösségek azért esnek szét, mert nincs jelen az integráló energia – Pabló kifejezésével az összeszeretés – a közösségeinkben. Ez az energia a közösség, mint élő rendszer feminin energiája, ez az, ami képes gyógyítani, fenntartani és fejleszteni a kapcsolatokat a közösségben. 

Ennek az egyik oka, hogy vezetői szerepbe jellemzően feladatorientált emberek kerülnek, akik a célokra, a feladatok megvalósítására koncentrálnak, és gyakran nem is értik, hogy miért kellene az érzésekkel is foglalkozni, miért kellene bármiről is beszélni, ami nem a feladathoz kapcsolódik. 

Másrészt a jelenlegi fenntarthatatlan társadalom a maszkulin vezetési mintákat erősítette meg, így aki közösségi vezetői szerepbe kerül, gyakran nem tudja, hogyan kellene ezt a feminin energiákhoz is kapcsolódó, természetes vezetést megvalósítani.

Fontos látni, hogy minden embernek van feminin és maszkulin oldala, így ezt a női energiát nem csak nők tudják bevinni egy közösség életébe. Azonban tapasztalatunk alapján a nők, természetük szerint, nagyobb eséllyel fognak erre a feminin oldalra (is) figyelni. Ezért fontosnak tartjuk, hogy a közösségek vezetésében a nők is szerepet vállaljanak.  Azonban ennél is fontosabb, hogy megértsük az integrátor, vagyis az összeszerető szerep jelentőségét, megtanuljuk a természetes vezetés módszereit, és az ezek alkalmazásához szükséges csoportdinamikai törvényszerűségeket, valamint képessé váljunk bevinni az integráló energiát a közösségeinkbe. Ezt kívánja elősegíteni az Ariadné képzési folyamatunk, ami egy egymásra épülő, a közösségi facilitátori kompetenciákat fejlesztő képzési folyamat. Ezért az Ariadné műhely keretében megvalósuló képzésünket Közösségi facilitátor képzésnek hívjuk.

A közösségi facilitátor képzés célja

Meglévő közösségek integrátorainak, az összeszerető szerepet betöltő vezetőinek képzése, támogatása a közösségeik életképességének növelése érdekében.

Attitűd, ismeret és készség szinten segíteni, fejleszteni a közösség aktív, csomóponti tagjait, vezetőit, hogy képesek legyenek a saját közösségükben az integrátori, azaz a közösségi facilitátori szerepet betölteni.

Kinek szól a képzés?

Olyan meglévő közösségi tagoknak, szervezőknek, koordinátoroknak, vezetőknek, akik nyitottak a közösség emberi oldalának szervezésére, facilitálására azaz szeretnének a közösségük közösségi facilitátoraivá válni.

Olyan közösségekből várunk résztvevőket, ahol a tagok részvétele aktív, tudatosak mind a közösség céljainak, tevékenységeinek szervezésében, mind a közösségi minőség, az emberi kapcsolatok minőségének folyamatos fejlesztésében, azaz törekednek a valódi közösségi minőség irányába.

Ki a közösségi facilitátor?

A közösségi facilitátor az az összeszerető szerepet** betöltő közösségi vezető, aki ellátja az integráló funkciót* a közösségben.

Ez a közösségek életben maradása szempontjából alapvető, mert ezáltal képes a közösség az emberi különbözőségeinkből következő differenciálódást, emberi dinamikákat kezelni, ezen belül a természetesen létrejövő konfliktusokat konstruktívra hangolni. A közösségi facilitátor a közösség életkori szakaszának és az igényeinek megfelelő belső emberi folyamatokat facilitálja. Egyensúlyt biztosít a stratégiai oldal és az operatív oldal között. Figyel a tagok jól-létére, facilitálja a közösség önismereti folyamatát.

*A funkció az élőrendszer működéséhez alapvető szükséglet ellátását jelenti. Ebben az esetben nem a hétköznapi jelentésrétegét használjuk a funkciónak, tehát nem azonos a szereppel, a beosztással, munkakörrel stb.
A közösség tagjainak integrálását azért lehet közösségi funkcióként értelmezni, mert a különbözőségeinkből törvényszerűen következő differenciálódás (konfliktusok) a közösségből kifelé ható erőt hoznak létre. Ez a kifelé ható energia szüli meg az integrálás szükségletét, amit, ha nem tölt be senki, akkor törvényszerűen esik szét a közösség.

**A szerep egy vagy több összekapcsolódó közösségi funkció betöltése, a szerepet felvállaló személy által, akinek a funkció ellátására vonatkozó cselekvési készletét nevezhetjük szerepnek. A szerep nem azonos a szerepet betöltő személlyel, hiszen minden közösség tag más szerepekben is benne van a közösségben, másrészt ezt a szerepet más is felveheti. Tehát a szerep azért is jó megnevezés, mert nem (feltétlenül) kötődik egy emberhez.

Moduláris közösségi facilitátor képzés felépítése

A közösségi facilitátor szerepét az tudja betölteni a közösségében akinek átfogú ismerete van a közösségek működéséről, a belső emberi folyamatokban zajló törvényszerűségekről.

Ezeken belül a legalapvetőbb tudás területek:

  • a közösségek természetes vezetése,
  • belső kommunikációs rendszer fejlesztés és ezen belül az online facilitálás,
  • az emberi különbözőségek és ezen belül alapvető pszichológiai törvényszerűségek megértése,
  • konfliktus elmélet és a közösségek konflituskezelési megoldásai, azaz a konfliktushangolás,
  • csoportdinamika elmélete,
  • mély facilitátori tudás ami képessé tesz akár nehéz, érzelmekkel terhelt beszélgetések, megbeszélések, meta és tisztázó beszélgetések levezetésre.

Ezen túl szüksége van egy rendszergondolkodási térképre, amibe be tudja helyezni az ismereteit, ezt adja a Fa-modell. Ez a mentális modell teszi lehetővé, hogy az ismereteket, törvényszerűségeket felhasználva nagyobb megértéssel és elfogadással legyen a közösségének emberi folyamatival.

Mindezek mellett a legfontosabb, hogy gyakorlatot szerezzen a facilitálásban és a tisztázó folyamatok levezetésében. Hiszen a közösségi facilitátor az emberi folyamatok facilitátora. Tehát érzékelnie kell, meg kell tanulnia látni a közösségében zajló csopordinamikai folyamatokat, ezt személyes beszélgetésekben feltárni, majd ez alapján facilitátori (fejlesztési) tervet készíteni, majd ezt levezetni. Akár két ember közötti tisztázó beszélgetéseket (ez hasonló a mediáláshoz), ha szükséges a vezetők közötti konfliktusokat, vagy kis csoportokban zajló tisztázó beszélgetéseket, vagy a közösség egészében zajló meta beszélgetéseket, valamint minden a közösség célját, az emberi kapcsolatok mélyítését szolgáló megebszélést le kell tudnia vezetni.

Mindehhez pedig alapvető, hogy fejlődjön tudatosságban, azaz elérjen egy olyan többszempontú, az egocentrikus szemléletet meghaladó tudatosságba, ami által képes a “MI”, aza a közösség felöl is szemléni a történéseket. Ezt az önismereti utat indítja be a Tree Map tábor.

Ezeket figyelembevéve építettük fel a moduláris képzésünket, amelynek a moduljai:

  1. Közösségalkotás megtapasztalása egy saját élményű önismereti tréningben – TreeMap tábor keretében végezhető el. Tábort minden évben meghirdetjük.
  2. A FA-modell, mint a közösségi facilitátor rendszergondolkodási térképe – 1 napos TreeMap tréning formájában elvégezhető (csak személyesen). A tréninget minden évben meghirdetjük.
  3. Közösségek természetes vezetése – előadás-sorozat + ehhez kapcsolódó házi feladat és konzultáció (online is elvégezhető).
  4. Közösségek belső kommunikációs rendszere – előadás-sorozat + ehhez kapcsolódó házi feladat és konzultáció (online is elvégezhető)
  5. Emberi különbözőségeink (4MAG modell) és konfliktus elmélet – előadás-sorozat + ehhez kapcsolódó házi feladat és konzultáció (online is elvégezhető)
  6. A csoportdinamika elmélete – előadás-sorozat + ehhez kapcsolódó házi feladat és konzultáció (online is elvégezhető)
  7. Facilitátori és online facilitátori alapismeretek – a személyes tréninget megelőző online képzési folyamat
  8. Facilitálás gyakorlata – 3 napos személyes tréning
  9. A csoportdinamika kezelése és ezen belül a tisztázó folyamatok a közösségben – a személyes tréninget megelőző online képzési folyamat
  10. Tisztázó folyamatok levezetése – 3 napos személyes tréning

1. modul a képzési folyamat önismereti modulja. A közösségi facilitátor szerepet csak érett személyiség tudja betölteni, amihez folyamatos önismereti munkára van szüksége. A TreeMap tábor egy közösség alkotási folyamatba integrálja az önismereti tréninget, ezzel elindítja azt az önismereti folyamatot, amiben a résztvevő – ha elvégzi a képzést és betölti ezt a szerepet – folyamatosan benne lesz és amit a közösségi facilitátorként a saját közösségében facilitálnia kell majd.

2. modul a képzés rendszergondolkozást fejlesztő modulja. A résztvevő ezáltal képes létrehozni a közösségi facilitátor szerep betöltéséhez szükséges mentális térkép alapját.

3-6. modul a képzés elméleti, szemléleti alapozó muduljai. A résztvevő ezekben a modulokban tanulja meg azokat az ismereteket (elméleteket, modelleket) amire közösségi facilitátorként szüksége lesz. Az előadás-sorozat fontos része, hogy a mentális térképünk szemléleti alapjait is lerakja. Az előadások amellett, hogy elméleteket, modelleket adnak át folyamatosan gyakorlati példákon keresztül segítik az értelmezést.

7-10. modul a képzés sorozat készségfejlesztő része, ami ezért tréning csoport keretében kerül megvalósításra. A résztvevők itt tanulják meg, gyakorolják a közösségi facilitátor munkájának nagyobbik részét kitevő személyes és online facilitálást és a tisztázó folyamatok levezetését.

Tervezett időkeret és költség

Ebben a moduláris képzési rendszerben haladva jelenleg 2 év alatt lehet végig haladni a teljes képzésen. Az utolsó 4 modult (7-10) csak megfelelő csoportlétszám (min. 12 fő) esetén kerül megszervezésre, ami módosíthatja a becsült időtartamot. Először várhatóan 2024. tavaszán kerül meghirdetésre.

A képzési modulok egyedi árasok, minden modult az arra való jelentkezésnél kell megfizetni, így a képzési költség eloszlik a 2 év során. A teljes képzés folyamat (10 modul) 2022-es áron nagyságrendileg 500 eFt körül fog alakulni. Az 1-6 modul nagyságrendileg 300 eFt, amit modulonként – tehát két éven keresztül elosztva – kell kifizetni, a 7-10 modul 200 eFt, amit már egy összegben kell majd a tréning elején (várhatóan 2024. elején) kifizetni.

A képzés oktatói

Vágvölgyi Gusztáv – Pabló

közösségfejlesztő

Személyes küldetésem, hogy segítsem azokat akik valódi közösségben szeretnének élni, olyan munkából akarnak megélni amit szeretnek, azaz a szó nemes értelmében BOLDOGULNI akarnak.

Szép Éva

közösségfejlesztő

Hiszek abban, hogyha az emberek megtanulnának valódi közösségeket teremteni, ezekkel a közösségekkel hegyeket tudnának megmozgatni.

A képzés eredménye

A képzésen résztvevők tudatosabbak és érzékenyebbek lesznek a közösségek egészségének érzékelésére, és aktív eszközökkel rendelkeznek majd a közösségi minőség fenntartásához, regenerációjához, fejlesztéshez.

A képzés végére aktív önismerete lesz a résztvevőknek, amire azért van szükség, mert a közösség facilitálásához önmagunk képességeit egyre tudatosabban kell használnunk. 

A képzés elvégzéséről tanusítványt adunk, azonban azt, hogy te közösségi facilitátor vagy, csak a közösséged tudja hitelesíteni.

Jelentkezés

Fontos! A képzési folyamatban való részvétel minimális feltétele, hogy legyen saját közösséged.

Ez azért fontos, mert már a képzési folyamat során lehetőséged ad arra, hogy a gyakorlatban is tudd alkalmazni a tanultakat, ami nélkül nem lehet közösségi facilitátorrá válni.

A moduláris képzési folyamat minden moduljára külön is jelentkezned kell majd, azonban ahhoz, hogy ezek a modulokat be tudjuk számítani, ezt a jelentkezési lapot kell elsőként kitöltened:

Ez a jelentkezés egy ingyenes regisztráció a képzés teljes folyamatára, ami előfeltétele annak, hogy a képzéseket modulként el tudd ismertetni.

Az egyes modulok árát a modulra való jelentkezéskor kell kifizetni. Minden modul egyedi áras, amit a meghirdetési felüleleten lehet aktuálisan megnézni.